Menü
Kapat
Giriş Yap Kayıt Ol
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
11.08.2023

Drone Nasıl Yapılır - Lipo Pil Seçimi

Herhangi bir drone için en önemli olan şeylerden biri havadaki uçuş süresidir. Küçük boyut ve daha az ağırlık ile maksimum uçuş süresi sağlayacak uzun ömürlü bir bataryaya sahip olmak her zaman uygundur. Bu blog yazımızda, RC dronlarınız için lipo pili nasıl seçeceğinizi anlamanıza yardımcı olacak pilin temel parametrelerini ele aldık.
 

LIPO pil nedir?

LIPO, lityum-iyon polimer pil veya Lityum polimer pil anlamına gelir. Bu pilin kısaltmaları Lipo, LIP, Li-poly vb. şeklindedir.
 
Bu pil şarj edilebilir bir pildir. Sıvı yerine polimer elektrolit kullanan bir lityum iyon teknolojisidir.
 
Bu piller, diğer lityum pil türlerine göre daha yüksek özgül enerji sağlar. Mobil cihazlar ve radyo kontrollü dronlar ve uçaklar gibi ağırlığın kritik bir özellik olduğu uygulamalarda kullanılırlar.
 
LIPO pilinin hücre konfigürasyonu ve pil voltajı nedir?
Lityum polimer pil, hücrelerden yapılmıştır. Hücrelerin seri bağlantısını kullanarak pilin voltajını artırabilirsiniz. Ayrıca hücrelerin paralel bağlantısı yapılarak akü akımı artırılacaktır.
 
Bir Lityum polimer hücrenin nominal voltajı 3,7 V'tur. Üç hücreli (3S) paket 11,1 V, dört hücreli (4S) paket 14,8 V'dir.
 
LIPO'nun güvenli çalışma voltajı aralığı 3V ile 4,2V arasındadır. Lipo pilin hücre konfigürasyonu için aşağıdaki tabloyu kontrol edebilirsiniz. Lipo pil çeşitlerine en uygun fiyat ve yüksek kalite ile motorobit'te ulaşabilirsiniz. 

 Hücre Sayısı  Cut off Voltaj  Nominal Voltaj Maksimum Voltaj 
 1S  3.0V  3.7V  4.2V
 2S  6.0V  7.4V  8.4V
 3S  9.0V  11.1V  12.6V
 4S  12.0V  14.8V  16.8V
 5S  15.0V  18.5V  21.0V
 6S  18.0V  22.2V
 25.2V
 12S  36.0V  44.4V
 50.4V

1. Cut Off Voltajı:
Kesme voltajı, pilin tamamen boşaldığı voltajdır. Pilin 3V Kesme voltajının altına boşaltılması, geri dönüşü olmayan performans kayıplarına ve hatta pilin hasar görmesine neden olabilir. Bu, voltaj alarmınızı 3,2 V veya 3,3 V olarak ayarlamanız gerektiği anlamına gelir.
 
2. Nominal Voltaj:
LIPO'nun nominal voltajı 3,7 V'tur. Pilin depolama modu voltajıdır.
 
3. Maksimum/tam şarj Voltajı:
Maksimum/tam şarj voltajı, bir pilin maksimum voltajına ulaştığı voltajdır. Pili 4,2V üzerinde şarj ederseniz, bu tehlikelidir.

Akü voltajı drone motorunun KV derecesini nasıl etkiler?

Motorlarınızın hızı, pilin voltajıyla orantılıdır. Daha yüksek voltajlı piller, düşük voltajlı pillere kıyasla motorları daha hızlı döndürme yeteneğine sahiptir.
 
Pilinizin voltajı, kullanabileceğiniz ESC'lerin ve motorların türünü belirleyecektir. Motor ve ESC kombinasyonu, doğru çalışma veya RPM için hangi voltajın gerekli olduğunu gösterecektir.
 
Birçok insanın fırçasız elektrik motoru değerleri ile kafası karışır. Fırçasız bir motorun KV derecesi, motorun hız sabitini (v) ifade eder.
 
Motorların ayrıca bir tork sabiti (Kt değeri) ve bir motor sabiti (Km değeri) vardır.
 
Örneğin, 10 – 24 volt voltaj aralığına sahip 1000 Kv motor, bu motorun yaklaşık 10.000 RPM @ 10 voltta - yaklaşık 24.000 RPM @ 24 volta kadar döneceği anlamına gelir.
 
Anlamı, Motor RPM= KV derecesi x uygulanan voltaj

Pil kapasitesi

Pil Kapasitesi, pil paketinin ne kadar güç/enerji tutabileceğini gösterir. Bir LIPO'nun kapasitesi mAh (miliamp saat) cinsinden ölçülür. Temel olarak mAh terimi, pilden boşalana kadar bir saat boyunca çekebileceğiniz akımın bir göstergesidir.
 
Pil kapasitesi 5200mah=5,2 Amp Saat (5,2Ah) şeklindedir. Pil kapasitenizi artırmak size daha uzun uçuş süresi sağlar, ancak aynı zamanda ağırlık olarak ağırlaşır ve fiziksel boyut olarak büyür. Uçağın uçuş süresini ve çevikliğini etkileyen kapasite ve ağırlık arasında bir değiş tokuş vardır.
 

RC Drone'nuz için Lityum polimer Pil Nasıl Seçilir?

Modeliniz için doğru LIPO RC pilini seçmek birçok faktörü içerir. Öncelikle drone'da kullandığınız motor/pervane kombinasyonunun voltaj ve amper gereksinimleri hakkında bir fikriniz olmalıdır. Pili satın almadan önce, aşağıdaki faktörleri inceleyebilirsiniz.
 
1. Drone'nuzun Ne Kadar Akım Çekebileceğini Öğrenin
Drone motorlarından çekilen akım:
İlk olarak, itme gücüne göre motorları seçin. Motorun çektiği toplam akımı hesaplayabilirsiniz. Örneğin motoru %100 gazda kullanacağım ve motor başına 30A akım çekiyor.
 
Toplam akım= 30A *4= 120A.
 
Diğer Bileşenlerden mevcut çekiş:
Aynı pilden gelen gücü kullanan uçuş kontrolörleri, RC Alıcı, LED, FPV gibi başka parçalar da vardır. Güçlü motorlara kıyasla çok az, bu yüzden toplam akım çekişine 1A ila 2A ekleyebiliriz.
 
2. Pil Boyutuna Karar Verin:
Pil boyutu, daha fazla uçuş deneyimi için önemli bir parametredir. Drone'nuza daha uzun süre hizmet verebilmek için her zaman daha fazla kapasiteye sahip pili seçmeyi tercih edin. Bir LIPO pilinin havada maksimum uçuş süresi sağlama yeteneği, dronun fazla ağırlığına bağlıdır. Fiziksel boyut göz önüne alındığında, RC drone'nuza sığabilecek belirli bir boyuttaki pili seçmelisiniz.
 
3. Pil Voltajı
Pil voltajı veya hücre sayısı, önemli bir parametredir. Daha yüksek voltaj dereceli motorlar daha yüksek güç/RPM üretecektir. Daha yüksek voltaj değerlerine sahip piller daha fazla ağırlığa sahiptir.
 
Pil voltajı seçiminde, motorlarınızın/ESC'nizin ve diğer elektronik aksamlarınızın, pilinizin voltajını destekleyebildiğinden emin olun. Kullanmakta olduğunuz toplam motor sayısına bağlı olarak mevcut kurulumunuz için en iyi olanı seçmeniz gerekir.
 
4. Pil C derecesi
Deşarj derecesi, bir LIPO'nun önemli bir parametresidir. Drone'nuzun tam performansı, Deşarj C derecesine bağlıdır. Profesyonel olarak, maksimum C deşarj derecesine sahip pilleri seçmenizi öneririz.
 
Normalde, LIPO pilin yüksek Deşarj oranı daha fazla ağırlığa sahiptir. Drone'nuzun toplam ağırlığını kesinlikle artıracaktır. Sonuç olarak, dronunuzun tam uçuş süresi kısalır.
 
Maksimum Deşarj Akımı = C Derecesi * Kapasite
 
Tipik olarak bir Lityum Polimer pilin kapasitesi ne kadar küçükse, C derecesinin o kadar yüksek olması gerekir ve bunun tersi de geçerlidir.
5. Pil Kapasitesi
 
Her şeyden önce, daha uzun uçuş süresi sağlayabilecek en yüksek kapasiteli pili seçin. RC drone'nuz için yeni bir pil seçimi yaparken, her zaman cihazınızın özelliklerine göre bir boyut seçmeyi tercih edin. Ağırlığı dronunuzun kaldıramayacağı menzili geçmemelidir.
 
Quadcopter örneğini ele alırsak, motor başına itme kuvveti 500gm (veya toplamda 2Kg itme) olan motoru seçerseniz. Çerçevenin, motorların, ESC'lerin, uçuş kontrol cihazının ve diğer elektronik aksamın ağırlığı hesaplandığında yaklaşık 1,2Kg çıkıyor. Bu, pil için kullanabileceğimiz 800-1000g kalıyor. Normalde, ağırlığı 800g ile 1000g arasında olan Lipo pilin en yüksek kapasitesini bulmaya çalışın.
6. Pil Konnektörleri
 
LiPo bataryada kullanılan iki tip konektör vardır. Ana konektör bir güç konektörüdür ve diğeri balans konnektörüdür. Sadece 1S pillerin bir ana kablosu vardır. Boyut, akım derecesi ve kullanım kolaylığına göre değişen çeşitli farklı tipte konektörler vardır.
 
Bir pilin iki erkek pimi dışarı çıkıyorsa, birlikte bükülme ve kısa devre yapma şansı vardır. Güvenlik nedeniyle, LIPO pilerde her zaman Dişi konnektör kullanır.
 
Deşarj /Güç konnektörü:
 
Drone için en popüler konektör XT60 konektörüdür. XT60 yalnızca 60A olarak derecelendirilmiştir. Bazen, dronunuzun yüksek akım gereksinimi vardır, o zaman farklı konektör kullanmanız gerekir. Tüm lipo pil konnektör çeşitlerini sitemizde bulabilirsiniz.

 Konnektör Tipi  Maksimum Akım
 XT-30 Konnektör  30A
 XT-60 Konnektör  60A
 XT-90 Konnektör  90A
 Dean Ultra (T Konnektör)  50A
 EC3 Konnektör  60A
 EC5 Konnektör  120A
 JST Konnektör  5A
 4mm HXT Konnektör  70A

 Lipo Konnektör
 
Balans konektörü:
Balans kablosu/konnektörü, tüm hücre voltajlarının eşit olmasını sağlamak için temel olarak denge şarjı için kullanılır. Her hücrenin voltajını izlemenizi sağlar. LIPO voltaj denetleyicisini kullanarak her bir hücrenin voltajını kontrol edebilirsiniz.
Umarız bu blog yazımız, RC dronunuz için lipo pil seçiminde yer alan düşünce süreçlerinde size rehberlik eder. Lipo pil seçimi hakkında başka fikirleriniz varsa, lütfen fikirlerinizi buraya bırakın, sizden haber almaktan mutluluk duyarız!


T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.