Menü
Kapat
Giriş Yap Kayıt Ol
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
11.08.2023

Drone Nasıl Yapılır - Uçuş Kontrol Kartı Seçimi

Uçuş Kontrol Kartı Seçimi

 
Tüm Multi-rotorların dört bölümü vardır, gövde, güç elektroniği (fırçasız motorlar ve ESC'ler), güç ünitesi (pil ve güç dağıtım kartları) ve son olarak en önemlisi kontrol ünitesi (uçuş kontrol kartı ve verici/alıcı birimi).
 
İlk üç bölümün performansı ve çalışması büyük ölçüde, merkezi elektronik işlem birimleri olan uçuş kontrolörlerine bağlıdır. İvmeölçerler gibi yerleşik çok çeşitli algılama araçlarına sahiptirler ( eğim, yönlendirme ve eksenel ivme), jiroskoplar (dönme vektörleri ve hareket vektörleri için), GPS veya Global Konumlandırma Sistemleri (coğrafi konum koordinatları için), pusula (yön yönlendirme için) ve çok daha fazlası. Uçuş kontrolörleri, karmaşıklıklarına ve kullanımlarına bağlı olarak yukarıdaki bileşenlerin bazılarına veya tümüne sahiptir. Uçuş kontrolörü, karmaşık algoritmaları ve programlanmış ayarları kullanarak istenen uçuşu kolaylaştırmak için tüm bu cihazlardan veri alır ve pilottan gelen girdiyle birleştirir.
 
Bu nedenle, amacına, kullanım durumlarına, istenen uçuş özelliklerine ve eklenebilecek alet setine göre çoklu rotor için hangi uçuş kontrol cihazının seçilmesi gerektiğini anlamak bir meraklı veya hobi sahibi için çok önemlidir. 
 

Sınıf I: Yeni Başlayanlar

 
Sınıf I uçuş kontrolörleri, drone platform tasarımı ve uçuşunda yeni olan kişiler için tasarlanmıştır. Genellikle, yeni başlayanların karmaşık bir kurulum ve ayarlama sürecinden geçmeden kutudan çıkar çıkmaz kullanabilecekleri temel uçuş ve basit işlevler için önceden programlanmıştır, ancak bu kartlar gerekirse bunu yapma seçeneği sunar. Genellikle ivmeölçer ve jiroskop gibi basit bir uçuş için gerekli olan sensörler bulunur. Gelişmiş sensör uzantılarını ve konumlandırma araçlarını takmak için ek bağlantı noktası olmayan bu panolar, gündelik uçuş ve öğrenme amaçları için tasarlanmıştır. Yeni pilotların, havadaki elektronik cihaz özelliklerinin farklı özelliklerini anlama duygusuyla uygulamalı drone uçurmaları ve kontrol etmeleri için mükemmel bir platformdur. Gerekirse istenen uçuş özelliklerini elde etmek için yeni başlayanların kendi başlarına değiştirebilecekleri temel ayar seçeneklerine sahiptirler. Öğrenenlere kolaylıkla pürüzsüz ve istikrarlı bir uçuş deneyimi sunmak için tak ve çalıştır mekanizmasıyla tasarlanmış bir karttır.
 
Önemli Özellikleri
 • Temel Giriş ve Çıkış portları
 • Yeni başlayanlar için tasarlandı
 • Düşük yanıt verme
 • Sınırlı yerleşik enstrümanlar
 • Düşük maliyetli, yeterli performans
 • Basit ve kolay kullanıcı arayüzü
 • Özellik genişletme için sınırlı kapsam
KK2 Uçuş Kontrol Kartı serisi bu sınıftaki uçuş kontrolörlerine örnek verilebilir.
 
 
Kullanıcıların herhangi bir bilgisayara ihtiyaç duymadan kartı ve drone'u kurması ve ayarlaması için yerleşik bir LCD ekrana sahip yeni başlayanlar için en iyi kartlardandır. Yüksek performans / maliyet oranı ile bu kart, drone kontrolü ve uçuş ilkelerini öğrenmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Yerleşik yazılım paketi, kolay, güçlü ve etkili olan mükemmel bir grafik kullanıcı arayüzüne sahiptir. KK pano serisi, 3,3-5 Volt gibi düşük voltaj gereksinimlerine sahiptir. Aynı zamanda drone üzerindeki fotoğraf kameralarını havada sabit tutan kamera gimballerini de destekleyen birkaç karttan biridir.
 
KK2 Ekranlı Uçuş Kontrol Kartı
 

Sınıf II: Akrobasi ve Yarış

 
Sınıf II uçuş kontrolörleri, sıfırdan, yarış ve çok hızlı uçuş için üretilmiş çevik çoklu rotorlar için tasarlanmıştır, bu nedenle çok kompakt ve ultra hafiftirler. Bu sınıftaki uçuş kontrolörleri, çok hızlı veri işlemcileri olmak gibi çok özel bir amaca sahiptir ve yüksek tepkisellikleri ile hafif, güçlü, aerodinamik ve ultra manevra kabiliyetine sahip olması gereken dronelar için mükemmel bir seçimdir. Bu uçuş kontrolörleri, deneyimli çok rotorlu pilotların kartı yapılandırmasına ve istenen uçuş özelliklerini elde etmek için çok karmaşık parametrelerde ince ayar yapmasına olanak tanıyan, onları tamamlayan çok ayrıntılı bir yazılım paketine sahiptir. Bu kartlar ayrıca ivmeölçer, jiroskop, sıcaklık ve voltaj sensörü, dönüş vektörü sensörü ve çok daha fazlasını içeren çok hassas bir sensör dizisi (Sınıf I'den daha fazla) ile birlikte gelir. Bu kartlara GPS modülü de takılabilir.
 
Önemli Özellikleri
 • Kompakt ve Hafif
 • Çeviklik için daha hızlı yerleşik işlemci
 • Yerleşik yazılım algoritmaları, yüksek yanıt hızı için ayarlanmıştır
 • İyi bir geliştirici topluluğu desteğiyle yapılandırma için harici bir yazılım paketine sahip olun
 • Kolay bağlantı kurma süreci
 • Darbeye ve çarpmaya dayanıklı devre yapıları
 
SP Racing Uçuş Kontrol Kartı serisi bu sınıftaki uçuş kontrolörlerine örnek verilebilir.
 
 
SP Racing F3 Uçuş Kontrol Cihazı, çok hassas bir sensör setine dayalı bir uçuş performansı sağlamak ve ayrıca yüksek bit hızını destekleyen yeni nesil bir CPU kullanarak küçük ve son derece hafif bir form faktöründe benzersiz I/O yetenekleri sağlamak üzere tasarlanmıştır. Hassas uçuş hesaplamaları için entegre donanım tabanlı kayan nokta birimleri ve daha hızlı ARM-Cortex M4 çekirdekleri SOC ile güvenilir bir STM32 F3 işleme birimi ile başlayan bu kartta birçok harika özellik vardır.
 

Sınıf III: Gelişmiş Uçuş

Gelişmiş sınıf uçuş kontrolörleri, son derece gelişmiş mikroişlemciler, ek sensörler, GPS, büyük genişleme seçenekleri için özel I/O bağlantı noktaları ile herhangi bir çok rotorlu uçuş amacına çok yönlü çözüm olma konusunda mutlak en iyi olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu kartlar, kolaylıkla özelleştirilmelerini ve en üst düzeyde yapılandırılmalarını sağlayan, sınıfının en iyisi yazılım paketlerine sahiptir.
 
Harika bir geliştirici topluluğu desteğine sahipler, otomatik uçuş gibi alışılmadık uçuş amaçları için en iyisidir ve bugüne kadar birçok pilotu hayrete düşüren sayısız ve son derece gelişmiş özellikler sunar. Son derece yüksek bir performans-maliyet oranı ile bu uçuş kontrol kartları, herhangi bir kullanım durumunda mutlak en iyi olacak şekilde önceden denenmiş ve test edilmiş yapılandırma ile özelleştirilebildikleri için, herhangi bir amaç için yapılacak en iyi seçimdir. Bu panoların bu çok yönlülüğü nedeniyle, araştırma çalışmalarında, uzaktan algılama amaçlı, nakliye ve teslimat drone'larında, fotoğrafçılıkta ve güvenlik amaçlı birçok amaç için yaygın olarak kullanılmaktadır. 
 
Önemli Özellikleri
 • En gelişmiş elektronikler
 • Çok çeşitli hassas yerleşik sensörler
 • I/O bağlantı noktaları aracılığıyla büyük genişleme seçeneği
 • Yüksek performans.
 • Mükemmel yazılım paketi ve desteği
 • Genel olarak tüm pilotlar için en iyisi
Ardupilot APM serisi bu sınıftaki uçuş kontrolörlerine örnek verilebilir.
 
 
 
Herhangi bir sabit, döner kanatlı veya çok rotorlu aracı (hatta otomobiller ve gemiler) tamamen kendi kendini yöneten bir araca dönüştürmesini sağlar; ara noktalarla özelleştirilmiş GPS görevlerini gerçekleştirmek için donatılmıştır. Kartın bu düzeltmesi, çekici engellerden uzak durmak için pusulanın güç ve motor kaynaklarından mümkün olduğunca uzun bir mesafeye ayarlanması gereken araçlar (özellikle çoklu helikopterler ve menderesler) için tasarlanmış, isteğe bağlı olarak yerleştirilmiş bir pusulaya sahiptir. (Sabit kanatlı uçan makinede, çekici empedanstan kaçınmak için APM'yi motorlardan ve ESC'lerden yeterince uzağa monte etmek genellikle daha kolaydır, bu nedenle bu o kadar basit değildir, ancak APM 2.8 bu durumda daha fazla uyarlanabilirlik sağlar ve uygun bir karardır. Bu, Pusulalı 3DR uBlox GPS ile kullanılmak üzere tasarlanmıştır, böylece GPS/Pusula ünitesi, APM'nin kendisinden daha fazla gürültü kaynaklarından uzağa monte edilebilir.
 
Ardupilot APM 2.8 Uçuş Kontrol Kartı
 
Bunlar piyasada bulunan farklı uçuş kontrol kartlarıdır. Bu uçuş kontrolörleri sayesinde drone yapımı çok daha kolay hale geldi. Umarız bu blog yazımız, dronunuz için uçuş kontrol kartı seçiminde size rehberlik eder. Tüm uçuş kontrol kartı ürünlerimizi incelemek için tıklayınız.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.