Menü
Kapat
Giriş Yap Kayıt Ol
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
11.08.2023

NTC ve PTC Nedir? Farkları ve Kullanım Alanları Nelerdir

NTC ve PTC nedir, farkları nelerdir, nerelerde kullanılırlar. Blog yazımızda sizler için bu soruları yanıtlayacağız. NTV ve PTC'ler birer termistördür. NTC ve PTC'yi anlamak için öncelikle termistörün ne olduğu bilmek gerekir. 
 

Termistör Nedir

Termistör, aslında bir direnç türüdür. Sıcaklığa bağlı olarak verdiği direnç değeri değişen ürünlerdir. Verdiği direnç değerine göre sıcaklığı ölçerler. Ölçülen direnç değerine bağlı olarak sıcaklık değeri tespit edilir. Termistör kelimesi de thermal resistor kelimelerinden türemiştir. Yani termal direnç olarak Türkçeye çevrilebilir.
 
 
 
 

NTC ve PTC Nedir

NTC ve PTC birer termistör çeşididir. Ancak bu iki termistör çeşidi kullanım açısından farklılık barındırkmaktadır. Bu nedenle kullanacağımız devrede ürünün türüne dikkat etmemiz gerekir.
 
NTC, ölçülen sıcaklık arttıkça direnç değeri azalan termistörlerdir. Isıyla ters orantılı olarak direnç değeri değişir. Yani direnç değeri negatif yönde ilerler.
 
PTC, NTC, ölçülen sıcaklık arttıkça direnç değeri artan termistörlerdir. Isıyla doğru orantılı olarak direnç değeri değişir. Yani direnç değeri pozitif yönde ilerler.
 
NTC ve PTC Nedir yada farkları nelerdir soruları sorulduğunda çok basit bir şekilde bunları aklımızda tutabiliriz. Aslında bu ürünlerin ilk harfleri bize gerekli ipucunu vermektedir. NTC'lerde negatif yönde bir ilerleme olur. Yani direnç değeri ısı arttıkça düşer. PTC'de ise pozitif yönde bir ilerleme olur. Yani direnç değeri ısı arttıkça yükselir.
 
 
Bu grafikte sıcaklığa bağlı olarak NTC ve PTC'lerin sıcaklığa bağlı olarak direnç değerlerindeki değişim gösterilmiştir. Benzer içerikler için blog sayfamızı ziyaret ederek diğer yazılarımızı okuyabilirsiniz. NTC ve PTC çeşitlerimize buradan ulaşabilirsiniz.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.