Menü
Kapat
Giriş Yap Kayıt Ol
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
11.08.2023

Neodyum Mıknatıs Nedir | Özellikleri ve Farkları Nelerdir

Neodyum mıknatıs nedir sorusunu yanıtlayacağımız bu blog yazımızda, bu mıknatıs türü ile ilgili tüm detayları sizlerle paylaşacağız. Hangi materyallerden üretilir, özellikleri nelerdir ve normal mıknatıslarla arasındaki farklar nelerdir detaylıca açıklayacağız.
 
İhtiyacınız olan neodyum mıknatıs çeşitlerini web sitemizde bulabilirsiniz. Buraya tıklayarak tüm mıknatıs çeşitlerimizi görebilirsiniz.
 

Neodyum Mıknatıs Nedir

Neodyum mıknatıs; neodimyum, demir ve bor alaşımından üretilen bir mıknatıs türüdür. Piyasada bulunan en güçlü kalıcı mıknatıs türüdür. İsmini içeriğinde bulunan, Neodimyum yada bilinen diğer adıyla neodim elementinden alır. 
 
Bu mıknatıs türünü temel olarak klasik mıknatıslardan ayıran en önemli özelliği çekim gücüdür. Çok daha küçük boyutta olan bir neodyum mıknatıs, kendinden daha büyük bir klasik mıknatıstan daha kuvvetli bir çekim gücüne sahiptir.
 
 
 
 
 

Neodyum Mıknatıs Özellikleri

  • Neodyum mıknatıslar yüksek çekim gücüne sahiptirler. Diğer mıknatıslardan ayıran en önemli özelliği budur.
  • Bu mıknatıs türü oldukça güçlü olduğundan kullanılırken dikkatli olunmalıdır. Küçük boyutlarda çok sorun olmamaktadır, ancak mıknatıs boyutu büyüdükçe gücü de arttığından dikkat edilmelidir. İki neodyum mıknatıs birbirini yada bir metali çok güçlü bir şekilde çekebilir. Bu esnada elimizin araya sıkışmamasına dikkat etmemiz gerekir.
  • Yüksek çekim gücü kalp pili, duyma cihazı vb cihazlar kullanan kişilere zarar verebilir. Bu nedenle çok yakın tutulmamalıdır.
  • Elektronik cihazların da çalışmasını etkileme durumları olduğundan bu cihazlara çok yakın tutulmamalıdırlar.
  • Neodyum mıknatıslar yapısı gereği kırılgandırlar. Eğer çok hızlı şekilde iki mıknatıs çarpışırsa kırılabilirler.
  • Birleşmiş iki neodyum mıknatısı veya neodyum mıktanısa yapışmış demiri ayırmak oldukça zordur. Yüzeyden kaydırarak ayırmak gerekecektir.
 

Çeşitleri Nelerdir

Neodim magnetler içeriğindeki bileşenlere göre farklı formüllerle ifade edilebilirler. Bunlar daha çok profesyonel endüstriyel uygulamalarda önem arz eder. Klasik kullanımlarda ise neodyum mıknatıslar kullanım amacına göre çeşitlendirilirler. Başlıca magnet çeşitleri şu şekildedir;
 
  • Yuvarlak Neodim mıknatıslar
  • Dikdörtgen mıknatıslar
  • Havşa Delikli mıknatıslar
Burada da görülebileceği üzere neodyum mıknatıslar şekillerine yada üzerlerindeki deliklere göre çeşitlendirilmektedir. Kullanacağınız yere göre şekli, kalınlığı yada üzerinde açılan delik değişiklik gösterir. 
 
İhtiyacınız olan mıknatısı en uygun fiyatla motorobit'te bulabilirsiniz.
 
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.