Menü
Kapat
Giriş Yap Kayıt Ol
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
03.11.2023

RS232 ve RS485 Arasındaki Fark: Avantajlar ve Dezavantajlar

RS232 ve RS485 karşılaştırması: Her iki seri iletişim standardı endüstride büyük etkiler yaratmıştır. İkisi de yarım asırdan fazla bir süre önce tanıtılmış olmalarına rağmen hala oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bunlar, birbirinden çok farklı olmayan iki seri iletişim aracıdır. Endüstride, uygulama alanları arasındaki fark pek de büyük değildir.
RS232 ve RS485 her ikisi de şu gibi uygulamalarda bulunabilir:


•Bilimsel ekipman
•Endüstriyel kablosuz kontrol sistemleri
•Bilgisayarlar
•Robotlar
•Tıbbi ekipmanlar, vb.


Ana Farklar

RS232 ve RS485 arasında nasıl seçim yapacağımızı nasıl belirleriz? Bunun için ana farkları inceleyeceğiz:

•İşlem Mesafesi
•Elektriksel Gürültüye ve Toprak Potansiyeline Karşı Bağışıklık
•Verici ve Alıcı Sayısı
•Veri İletim Hızı

RS232 RS485
Voltaj Sistemi Gerilim seviyesine dayalı Diferansiyel
Tek Hatta Toplam Sürücü ve Alıcı 1 Sürücü, 1 Alıcı 32 Sürücü, 32 Alıcı (Aynı anda bir sürücü etkin)
Hat Yapılandırılması Noktadan noktaya (Point-to-point) Çok aktarmalı (multidrop)
Max. Operasyonel Mesafe 15 metre 1200 metre
Max. Veri İletim Hızı 1MBit/s 10MBit/s
Duplex Modu Full Duplex Half Duplex veya Full Duplex
Max. Sürücü Çıkış Voltajı +/-25V -7V ile +12V arası
Alıcı Giriş Direnci 3 ile 7 kΩ 12 kΩ
Alıcı Giriş Voltaj Aralığı +/- 15V -7V ile +12V arası
Alıcı Hassasiyeti +/- 3V ±200mV

Operasyonel Mesafe

RS232 için bir verici ve bir alıcı arasındaki maksimum çalışma mesafesi 15 Metredir. Ancak, bu uzunluk daha yavaş veri hızları ile değiş tokuş edilerek önemli ölçüde uzatılabilir.
RS485 için mesafe 1200 Metreye kadar oldukça uzundur. Bu RS232 mesafesinin 24 katıdır. RS485'i seçmek yalnızca ekipmanın vericiden uzakta çalışması gerekiyorsa mantıklı olacaktır.

Elektriksel Gürültüye ve Toprak Potansiyeline Bağışıklık

RS232, toprak potansiyelindeki farklılıklar minimum olduğunda iyi performans gösteren voltaj seviyesine dayalı bir sistemle çalışır. Ancak, farklı potansiyel seviyelerine sahip elektriksel olarak gürültülü ortamlarda, RS232 çok kırılgandır ve veri bozulmasına izin verir.
Buna karşılık, RS485 diferansiyel voltaj sistemi üzerinde çalışır. Bu, RS485'in daha yüksek düzeyde gürültü bağışıklığı göstermesini sağlar. Diferansiyel voltaj sistemi ayrıca RS485'in daha uzun veri aktarım mesafesi ve daha düşük voltaj kullanımı sağlamasına olanak tanıyarak veri hızını artırmaya yardımcı olur.

Verici ve Alıcı Sayısı

Bir RS232 Seri Arayüzü iki cihazı bağlamak içindir. Bir verici ve bir alıcı olacaktır. Bir RS485 Seri arayüzü tek bir vericiye 32 cihaza kadar bağlanabilir.
RS232 ve RS485'in sabit olmadığını da unutmayın. Daha yeni ekipmanlar daha yaygın olarak USB arayüzü kullanmaktadır. Bu nedenle, farklı ekipman türlerinin veya eski ve yeni cihazların birlikte çalışması için USB'den RS232'ye veya RS485’e; RS485'e veya RS232'den USB'ye dönüştürme yapılması gerekir. RS232'yi RS485'e ya da tersine dönüştürmek de gerekebilir.

Bu dönüştürücülere web sitemizden kolayca temin edilebilirsiniz.


WaveShare USB'den RS232 / RS485 / TTL Endüstriyel İzole Dönüştürücü

Bu dönüştürücü, bir USB bağlantı noktasını yalnızca RS485'e değil, aynı zamanda RS232 ve TTL'ye dönüştürerek daha çok yönlü hale getirir.
Ayrıca güç izolasyonu, ADI manyetik izolasyon ve TVS diyot gibi gömülü devre koruma özelliklerine sahiptir.
Alüminyum alaşımlı muhafazası ile uzun ömürlü olacak şekilde üretilmiştir.
Yüksek hızı, güvenilirliği, güvenliği ve çok yönlülüğü nedeniyle endüstriyel ekipman kullanımı için tartışmasız ideal bir seçimdir.


WaveShare Endüstriyel RS232'den RS485'e Dönüştürücü

Elektromıknatıs izolasyonuna sahip bir RS232 ve RS485 asenkron çift yönlü dönüştürücüdür. Cihazı kararsız çalışmalardan korumak için dahili TVS çift yönlü geçici bastırma diyotu.


RS232 / RS485 standardıyla uyumludur, RS232 sinyalini dengeli diferansiyel RS485 sinyaline dönüştürür


300 ~ 115200bps hızında kararlı iletim


Yerleşik güç kaynağı izolasyonu, kararlı izole voltaj sağlar, izole terminal için ekstra güç kaynağına ihtiyaç duymaz


Yerleşik ADI manyetik izolasyonu, sinyal izolasyonu, yüksek güvenilirlik, güçlü parazit önleme, düşük güç tüketimi sağlar


Yerleşik TVS (Geçici Gerilim Bastırıcı), devredeki aşırı gerilim ve geçici ani yükselme gerilimini etkili bir şekilde bastırır, yıldırım geçirmez ve anti-elektrostatik


Yerleşik sıfırlanabilir sigorta ve koruma diyotları, akım / voltaj kararlı çıkışlar sağlar, aşırı akım / aşırı voltaj koruması sağlar, şok direncini artırır


Anahtar aracılığıyla etkinleştirilen / devre dışı bırakılan isteğe bağlı RS485 çıkış terminali 120R direncini entegre eder


Veri İletim Hızı

RS232, kısa mesafe ve düşük veri hızı gereksinimleri için fazlasıyla yeterlidir. RS232, 15M'ye kadar 1Mb/s iletim hızına sahiptir. Ancak RS485, 15M mesafe için 10Mb/s'ye kadar veri iletim hızına sahiptir. Maksimum 1200M'de RS485 100Kb/s'de iletim yapar.

Gerçek Dünya Uygulamaları

RS232'nin orijinal amacı bir terminal ile bir modem arasında bağlantı kurmaktır. Ancak, yıllar içinde orijinal amacının ötesinde kullanılmıştır. Çoğu kişisel bilgisayar RS232 uyumlu seri portlara sahipti. Klavye, fare ve yazıcı gibi çevre birimlerini bilgisayarlara bağlamak için kullanılıyordu. Ancak günümüzde kişisel bilgisayarlarda RS232 portlarının çoğunun yerini USB almıştır. Bunun nedeni USB'lerin daha hızlı olma, daha düşük voltajlara sahip olma ve bağlanması ve kullanımı kolay konektörlere sahip olma avantajlarıdır.


Bununla birlikte, RS232 elektromanyetik parazitlere karşı çok daha bağışık olduğu için günümüzde hala kullanılmaktadır. RS232 ayrıca daha uzun bir maksimum kablo uzunluğuna sahiptir (RS232 için 15 Metreye karşılık USB için 5 Metre). Çoğu eski cihaz da yalnızca RS232'yi destekler. RS232 ayrıca laboratuvar otomasyon ölçümü için de kullanılır. RS232 PLC'leri, servo sürücüleri, değişken frekanslı sürücüleri ve bilgisayarlı sayısal kontrol ekipmanlarını programlamak için kullanılır.


RS485 birçok bilgisayar ve otomasyon sisteminde kullanılmaktadır. Örneklerden bazıları robotik, baz istasyonları, motor sürücüleri, video gözetimi ve ayrıca ev aletleridir. Bilgisayar sistemlerinde RS485, kontrolör ve disk sürücüsü arasında veri iletimi için kullanılır. Ticari uçak kabinleri de düşük hızlı veri iletişimi için RS485 kullanır. Bunun nedeni, RS485'in kablolama yapılandırma gereksinimleri nedeniyle gereken minimum kablolamadır.


Ancak RS485 en çok programlanabilir mantık denetleyicilerinde ve elektriksel gürültünün çok olduğu fabrika zeminlerinde kullanılır. RS485, en yaygın olarak Modbus ve Profibus olmak üzere kontrol sistemlerini uygulamak için birçok standart ve tescilli otomasyon protokolü için fiziksel katman olarak kullanılır.