Arduino RF-NANO NRF24L01 Wireless Module - Type-C - 1
Arduino RF-NANO NRF24L01 Wireless Module - Type-C - 2
Arduino RF-NANO NRF24L01 Wireless Module - Type-C - 3
0 Comment
Arduino RF-NANO NRF24L01 Wireless Module - Type-C
Category: Clone Arduino ModelsBrand: MotorobitProduct code : ARD.KAM.01.000022
451,05 TL + VAT
541,26 TL
Notify Me When It Arrives
Notify Me When It Arrives
The Arduino RF-NANO NRF24L01 Wireless Module - Type-C combines the function and pinout of the Arduino NANO V3 with the low-power 2.4GHz wireless transceiver chip nRF24L01+. The NANO and the wireless chip communicate using the SPI interface, which occupies 5 GPIOs on the NANO and eliminates the ICSP header.
The wireless range is about 100m, and the power consumption of the wireless modem only adds about 12mA to the NANO.
Based on a 32kB Atmega328P-AU with 16MHz and a micro USB port. Our NANO V3 module comes with CH340G USB-UART chip, the most common USB TTL interface chip in the world.
Features
  • Supply voltage:
  • USB: 5V DC
  • VIN pin: 7-12V DC
  • GPIO voltage: 5V
  • Maximum GPIO current: 40mA
  • Processor: ATmega328
  • Clock frequency: 16MHz
  • Flash: 32KB
  • SRAM: 2KB
  • EEPROM: 1KB
  • RF chip: NRF24L01
  • USB to serial converter: CH340
  • GPIO pin count: 22
  • PWM pin count: 6
  • Analog input pin count (ADC): 8
  • Analog output pin count (DAC): 0 (PWM only)
  • Dimensions PCB: 48 x 19mm