3V Solenoid Coil 0415L-03C3.5
177,17
TL
VAT
212,60
TL
Notify Me When It Arrives
VAT
Add to Favorite
RecommendCommentAlarm Price
3V Solenoid Coil 0415L-03C3.5
1.68 watt pulling solenoid that works with 3 volts. It has 3mm shrinkage.
Dimensions:
- Case Dimensions: 14 x 10x8mm
- Length (shaft outside): 21mm
- Stroke Length: 3mm
Technical Specifications:
- Operating Voltage: DC 3V
- Operating Current: 0.56 A
- Operating Resistance: 3.5 Ω ± 10%
- Weight Capacity: 3mm/3gf
- Power : 1.68W