HEV50-A24NS 24VDC 50A High Voltage Relay - Contactor - 1HEV50-A24NS 24VDC 50A High Voltage Relay - Contactor - 2
HEV50-A24NS 24VDC 50A High Voltage Relay - Contactor - 1
HEV50-A24NS 24VDC 50A High Voltage Relay - Contactor - 2
0 Comment
HEV50-A24NS 24VDC 50A High Voltage Relay - Contactor
Category: RelayBrand: GRDNERProduct code : KOM.RLE.01.000090
1.860,00 TL + VAT
2.232,00 TL
1.860,00 TL + VAT
2.232,00 TL
10+ Product
Add to Favorite
RecommendCommentAlarm Price
The HEV50-A24NS 24VDC 50A High Voltage Relay - Contactor is suitable for switching control of new generation electric vehicles, charging stations, photovoltaic, wind energy production systems, automotive air conditioning systems, communication power supplies, UPS, power and other electrical control circuits. It is preferred by users due to its small size, high load capacity, lack of sparks, long service life, and simple maintenance.
Specifications
  • Nominal Coil Voltage (VDC): 24
  • Contact Limiting Current (A): 50
  • Switching Voltage: 12 - 900VDC
  • Mounting Hole Diameter: 4.5mm
  • Distance Between Mounting Holes: 42mm
  • Case Diameter: 37mm
  • Height: 52mm