Z-15GW22-B Micro Switch 3-Pin - 1Z-15GW22-B Micro Switch 3-Pin - 2
Z-15GW22-B Micro Switch 3-Pin - 1
Z-15GW22-B Micro Switch 3-Pin - 2
0 Comment
Z-15GW22-B Micro Switch 3-Pin
Category: Micro SwitchBrand: MotorobitProduct code : BTN.MIC.01.000137
88,35 TL + VAT
106,02 TL
88,35 TL + VAT
106,02 TL
10+ Product
Add to Favorite
RecommendCommentAlarm Price
Z-15GW22-B Micro Switch 3-Pin
The Z-15GW22-B Micro Switch 3-Pin is a large micro switch designed for reliable and precise switching. With its high switching capacity of 15 A at 250 VAC, it is the ideal choice for high-current applications.
Areas of Use
  • CNC machines
  • Production Lines
  • Conveyor Systems
  • Robot Arms
  • Door system stop mechanisms
  • Limit point detection for safety stops in automatic systems
Features
  • Contact Resistance: 15 mOhm
  • Insulation Resistance: 100 mOhm (@500VDC)
  • Dielectric Strength: 1000VAC, 50/60 Hz 1 min
  • Motion Frequency;
    • Mechanical: 240 cycles/minute
    • Electrical: 20 cycles/minute
  • Operating Temperature Range: -25 ~ 80°C